Produktivita

5 lekcií od najbohatších ľudí

Ak ste sa vrhli na prehľadávanie internetových stránok kvôli kvalitným tipom na podnikanie, môžete sa pripraviť brázdiť vlny internetu od svitu do mrku. Bohužiaľ, narazíte na množstvo rád rozličnej kvality, ktoré pochádzajú od ľudí, ktorí nemusia byť nutne úspešní. Pre mňa je rovnako dôležité kto mi dáva radu ako čo mi radí, pretože v konečnom dôsledku musím veriť, že osoba, ktorá mi poskytuje dôležitý návod, si skutočne prešla niečím podobným ako ja.

To je dôvod, prečo som si začal budovať svoju startup stratégiu pomocou návodov poradcov súčasných miliardárov a najbohatších ľudí na svete, ku ktorým sa radia napr. Mark Cuban a Richard Branson. Poradcovia sú mojím najlepším lakmusovým papierikom. Môžem s nimi testovať svoje nápady a byť si istý, že dostanem úprimnú spätnú väzbu na základe ich hlbokých skúseností a úspechov. Chcem sa s Vami podeliť o päť (podľa mňa) najdôležitejších obchodných skúseností, pri ktorých ma títo mladí poradcovia inšpirovali:

1. Vytvorte čosi, čo rieši nejaký problém.

Ak si chcete vybudovať hodnotné a dlhodobo udržateľné podnikanie, vydajte sa cestou riešení problémov. Najúspešnejšie spoločnosti na svete sa vynorili zo skutočných potrieb ľudí a práve tak vytvorili reálne možnosti a hodnotu. “Inovácia” je jednoducho proces riešenia problému kreatívnym spôsobom, na ktorý ešte nikto nikdy nemyslel alebo ho ešte neuviedol do praxe.

2. Zlyhávajte rýchlo.

Váš prvý pokus vytvoriť niečo, čo má to správne zloženie „od nápadu na trh“ pravdepodobne nebude fungovať. Čím skôr pochopíte, čo nefunguje, tým skôr vypracujete úspešné riešenie. Rýchle vytváranie riešení a časté opakovanie bodu č.2 je krok tým správnym smerom. Budovanie niečoho, čo poskytuje hodnotu pre užívateľov na trhu bude vyžadovať veľmi veľa pokusov a zlyhaní. Viem to, lebo to bol prípad každej firmy, ktorú som zakladal.

3. Ak vytvoríte skvelý team, pravdepodobne vytvoríte aj skvelý produkt či službu

Väčšina podnikateľov si myslí, že štarty sú len o nápade. To nie je pravda. Spočiatku je väčšina nápadov na míle od uskutočnenia a nemajú možnosť uspieť na trhu.

Investori, akými sú aj Cuban a Branson, sa zaujímajú o svoj team rovnako ako o produkt. Ak máte team ľudí, ktorý vie, ako riešiť a zdolávať problémy, môžete spokojne začať brainstormovať, vyvíjať prototypy a opakovať chyby, až sa dostanete k tej správnej myšlienke. Skutočný team má tú správnu kombináciu postojov, inteligencie, vytrvalosti, vášne a odbornej profesionality. Investori to vytušia hneď, keď taký zočia.

4. Budujte kultúru od začiatku.

Kultúra je základom Vašej spoločnosti a kultúra pochádza od ľudí, nie z teórie. Naučil som sa hľadať ľudí podľa vzorca SWAN: Smart, Works hard, Ambitious, Nice – teda inteligentný, tvrdo pracujúci, ambiciózny a milý. Ak budete najímať takýchto ľudí už od začiatku, stane sa firemná kultúra organickou a bude sa budovať sama. Nakoniec, kultúra dodá vašej spoločnosti dynamiku, ktorú potrebuje na prekonávanie najkrušnejších častí podnikania.

5. Nebojte sa posúvať hranice.

Cuban aj Branson súhlasne tvrdia, že najúspešnejšie spoločnosti na svete už tradične odkazujú ostatným, že pravidlá treba porušovať a nie postupovať v zabehnutých koľajach a podľa starých spôsobov myslenia. Keď rozmýšľate netradične, môže dôjsť k ozajstnej inovácii. Nazvime to “zmena paradigmy”, “transformácia”, alebo si vyberte hocaký názov, ktorý Vás motivuje. Vyberte sa nevychodeným chodníčkami, ak naozaj chcete dať zbohom zabehnutému obchodnému modelu alebo tradičnému priemyslu.

 

 

A teraz urobte to, čo viete najlepšie. Ak ste založili celú svoju startup stratégiu okolo niečoho, čo som tu popísal, tak ste v rozpore s bodom č.5 o posúvaní hraníc. Mentori, blogeri a komentátori by Vás mal posúvať vytvoriť si svoju vlastnú stratégiu, nie iba poskytovať odpovede, ktoré sa dajú vyplniť do predtlačených koloniek formulára. Žiadne dva sturtupy sa neuberajú rovnakou cestou.

 

Takže majte tieto rady na mysli, ale ak chcete vytvoriť niečo, čo svet nebude môcť odignorovať, robte veci po svojom. Urobte niečo, o čom sa nemôžeme dočítať na súčasných blogoch a v novinách. Ak naozaj chcete napodobniť Cubanov alebo Bransonov model, skúste vybudovať spoločnosť, do ktorej by si oni sami želali investovať. Jedného dňa tak možno spravia.

 

zdroj: www.entrepreneur.com

Online faktúry zadarmo

 

Ešte nepoužívate miniFAKTÚRU? Zaregistrujte sa a fakturujte s nami v roku 2015 šikovne!

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť