frog
Návody, Produktivita

Ako ostať produktívny aj počas dovolenky

Cesta naplánovaná, nafukovačka zbalená a už len čakáte, kým hodiny odbijú záverečnú, aby ste sa mohli vydať na dlho očakávanú dovolenku? Alebo si už užívate prázdniny na vyhriatej pláži pod slnečníkom? Všetci súčasní podnikatelia vedia, že v dnešnej dobe mobilných telefónov a komunikácie 24/7, je dovolenka je len iluzórnou predstavou. Vaša firma musí fungovať neustále bez ohľadu na to, či ju riadite sám alebo s teamom spolupracovníkov. Takže otázka znie, ako ostať v hre aj na dovolenke a zároveň si užiť čas strávený mimo kancelárskej stoličky. miniFAKTÚRA má pre Vás niekoľko tipov.

 

1. Nastavte si realistické očakávania

Tak, ako ostatní, aj Vy by ste mali voči sebe nastaviť očakávania realisticky. Nesnažte sa byť v pracovnom móde a plnom nasadení počas dovolenky, ale radšej si určite niektoré základné pravidlá. Tie by sa mali týkať pracovnej záťaže, aktívneho a neaktívneho času a dostupnosti na telefóne a na emaili. Takto nielen uvoľníte svoju neustále hyperaktívnu myseľ, ale rovnako pomôžete aj ostatným, aby vedeli, čo majú od Vás očakávať, kým ste preč.

 

2.Nerobte si starosti s čistením emailovej schránky

Preplnená emailová schránka je nočná mora nejedného podnikateľa, ale nemali by ste strácať na čistenie viac času, ako je to nutné. Kým ste na dovolenke, email Vás zatiaľ počká. Vaše nervy a vnútorný mier nie.

 

3. Skontrolujte Vaše „deadlines“

Ak sa na obzore objavilo množstvo termínov, ktorým sa blíži „dátum splatnosti“, skontrolujte, či je tomu tak naozaj a či by sa nedali presunúť na neskôr. Možno práve pracujete pod tlakom konečného termínu, ktorý ste si sami určili a pritom skutočný koniec projektu môže byť až oveľa neskôr. Ak tomu tak nie je a vy sa kvôli tomu stále stresujete, snažte sa svoje termíny prehodiť na inokedy a komunikujte ich odklad profesionálnym spôsobom – veľké väčšina ľudí má pre čas dovoleniek pochopenie.

 

4. Naplánujte si Váš prvý deň späť v práci

Väčšina podnikateľov sa snaží využiť posledné chvíle pred odchodom na dovolenku tak, že zvolá čo najviac meetingov na posledný deň a snaží sa dokončiť tých pár posledných vecí, ktoré majú rozrobené. To však často ústi do zbesilého a kontraproduktívneho multitaskingu, ktorý v skutočnosti Vašu efektivitu znižuje. Miesto toho sa snažte naplánovať svoj prvý deň v práci a presne si určiť, ktoré úlohy a povinnosti budete musieť riešiť po Vašom príchode. A napokon – posledný deň pred dovolenkou neorganizujte žiadne meetingy. Takto sa môžete sústrediť na to, ako dať veci do poriadku, miesto toho, aby ste sa snažili vyhovieť potrebám ľudí naokolo vo Váš posledný deň.

5. Zistite, kedy ste najvýkonnejší

Niektorí z Vás už možno zistili, kedy sú najvýkonnejší, v ktorej časti daň majú najviac energie, kedy excelujú a dokážu toho čo najviac spraviť. Tento časový rytmus však bude cez leto iný ako po ostatné pracovné dni v roku. Skúste hneď prvý deň na dovolenke zistiť, kedy ste naladení do pracovného módu a naplánujte si pracovnú dobu podľa toho. Tak ľahšie prepnete medzi pracovným a dovolenkovým módom.

 

6. Použite mobilné pomôcky

Existuje veľa dobrých mobilných aplikácií, ktoré Vám vedia pomôcť ostať v spojení s firmou a riadiť biznis na diaľku. S Vašou aplikáciou miniFAKTÚRA máte vždy prehľad o Vašom podnikaní, môžete vystavovať faktúry Vašim klientom a ešte oveľa viac – to všetko pohodlne z mobilu či tabletu. Spolu s ostatnými užitočnými aplikáciami máte stále dosah na Vaše podnikanie a to aj na diaľku.

 

Dúfam, že ste sa vybrali niekam veľmi ďaleko, aby ste si užili dovolenku plným dúškom, no napriek tomu stále ostali produktívni a nezabíjali čas stresovaním sa s termínmi, keď si môžete napríklad užívať drink v plážovom bare. Ak si správne nastavíte myseľ a naplánujete veci dopredu, ručím Vám za to, že sa Vám všetko podarí bez väčších ťažkostí. Podeľte sa o Váš prázdninový zážitok v komentári a nezabudnite zdieľať článok.

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť