SaveMoneyGreenPIGresized
Produktivita

Ako ročne ušetriť 781€ na odvodoch konateľa?

Máte vlastnú s.r.o. a nie ste v nej zamestnaný? Chyba! Prichádzate o 781€ ročne.

Každý občan SR musí byť zdravotne poistený. To znamená, že ak nie ste zároveň zamestnaný u iného zamestnávateľa alebo SZČO, máte oznamovaciu povinnosť dobrovoľne nezamestnanej osoby v zmysle §23 zákona 540/2004.

 

Dobrovoľne nezamestnaný vs. minimálna mzda

Od 1.1.2015 je minimálna výška mesačného príspevku dobrovoľne nezamestnaného konateľa do zdravotnej poisťovne 57,68€ (692€ ročne). Keďže ide o výdavok súkromnej osoby, nie je možné ho uznať ako daňový náklad a teda sú pre Vás tieto peniaze nenávratne preč.

Minimálna mzda na Slovensku je 380€ od 1. 1. 2015. Nikto Vám však nebráni pracovať hoci aj na 1/8 úväzok, resp. vyplácať si odmenu konateľovi vo výške 50€ mesačne. Tým prestanete mať štatút dobrovoľne nezamestnaného. V oboch prípadoch odvody platiť budete. Zamestnaním vo vlastnej firme sa však tieto odvody stávajú daňovým nákladom spoločnosti. Koľko Vás to nakoniec bude stáť?

 

Odvody vs. daň z príjmu právnických osôb a dividendy

Za predpokladu, že očakávame na konci roka základ dane (zisk) aspoň vo výške 8104€ (2182€ potrebných k pokrytiu daňovej licencie a 5922€ ako mzdový náklad), je pri mesačnej odmene konateľovi do výšky 365€ mesačne Vaša ročná platba štátu maximálne 171€. (Ak si porovnávame odvody, ktoré platí zamestnanec a zamestnávateľ poisťovniam s daňou z príjmu právnických osôb a zdravotným odvodom z dividendy.)

Treba dodať, že odvody sa, samozrejme, platia na mesačnej báze a daň z príjmov teoreticky až pol roka po skončení zdaňovacieho obdobia. Zdravotný odvod z vyplatených dividend sa platí dokonca ešte o rok neskôr. Stále však pri zamestnaní konateľa vo vlastnej firme ušetríme 520€ ročne (692€ – 171€).

 

Stravné lístky

Za predpokladu, že je konateľ zamestnaný na aspoň 5 hodín denne, má nárok na stravné lístky vo výške maximálne 4,2€ na odpracovaný deň. Daňový náklad zamestnávateľa je 55% z tejto sumy, čiže 2,31€ denne resp. 578€ ročne. Z tejto sumy následne nezaplatí daň z príjmov a zdravotný odvod z dividend a zo zvyšných 45% (473€) nezaplatí zdravotný odvod z dividend, nakoľko sú to nedaňové výdavky.

(22% * 578€ = 127€) + (578€ – 127 * 14% = 68€) + (473€ * 14% = 66€) = 261€

Použitím stravných lístkov tak ušetríte ďalších 261€.

 

Zhrnutie na záver

Porovnaním zaplatených zdravotných odvodov dobrovoľne nezamestnaného konateľa a konateľa zamestnaného s príjmom do 365€ je možné dosiahnuť ročnú úsporu vo výške 781€.

Ak neplánujete dosiahnuť základ dane (zisk) aspoň 8104€ a ste momentálne dobrovoľne nezamestnaný, urobte si zmluvu o výkone funkcie konateľa napríklad na 50€ mesačne a ušetrite 402€ ročne.

 

Bonus navyše

Mesačnou mzdou 365€ spĺňame nárok na minimálny dôchodok. Ak ste navyše aj v druhom pilieri, sporíte si niečo aj na svojom osobnom dôchodkovom účte.

Neváhajte a zamestnajte sa čo najskôr. Ak ešte nemáte účtovníka, ponúkame Vám naše služby vedenia účtovníctva, kde od nás získate oveľa viac než len tento zaujímavý tip ako ušetriť.

 

 

O autorovi

Ján Svočák je CEO v spoločnosti Bright Ideas, s.r.o. – venujúcej sa zakladaniu spoločností s.r.o. a vedeniu účtovníctva: Brightideas

 

 

Online faktúry zadarmo

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť