leave 630x420
Návody

Ako si udržať šikovných zamestnancov

Tak nakoniec sa Vám podarilo „odchytiť“ niekoľko spoľahlivých a produktívnych ľudí do zamestnaneckého pomeru? Nie je čas ostať spať na vavrínoch. Cenných a kvalifikovaných ľudí dychtivo zháňa každá väčšia či menšia spoločnosť a vy im môžete strkať do vačkov len toľko peňazí, koľko máte – až kým jedného dňa nezistíte, že ste švorc a oni odídu tak či tak. Čo teda urobiť, aby ste si zabezbečili to, že Vám Vaši vysoko kvalifikovaní zamestnanci neukážu jedného krásneho dňa chrbát a neodídu na lepšie? Nemusíte sa obávať, máme pre Vás recept:

 

Najprv Vám predstavím niekoľko naj dôvodov, prečo sa rozhodnú zamestnanci nájsť si novú prácu:

  • Málo alebo žiadne školenia, koučovanie či spätná väzba

  • Zanedbaný rozvoj a málo príležitostí pre rast

  • Manažment nerozpozná skutočnú hodnotu zamestnanca

  • Stres z prepracovania a neschopnosť dať do rovnováhy osobný a pracovný život

  • Žiadne hlbšie spojenia a dôvera voči vedúcemu pracovníkovi alebo projektu

 

Teraz sa pozrime na to, čo môžete urobiť, aby ste zabránili vyššie spomenutým bodom

Pomôžte zamestnancom rásť a rozšíriť si obzory

Ponúkajte školenia, jazykové alebo IT kurzy a to či už cez deň, alebo aj po práci. Rozšírite zručnosti svojich zamestnancov a dáte im pocit osobného rastu VĎAKA Vašej spoločnosti. Ak nemáte možnosti a prostriedky sami takéto školenie zorganizovať, ponúknite preplatenie (aspoň nejakej časti) školenia, ktoré si záujemci vyberú sami.

 

Nové pozície obsadzujte zamestnancami

Hľadáte niekoho na obsadenie novej pozície? Skúste hľadať potenciálnych kandidátov najprv vnútri Vašej firmy. Je veľmi pravdepodobné, že nájdete niekoho, kto má na to, aby zvládol viac úloh a mohol tak postupovať v kariérnom rebríčku – to zamestnancovi rovnako zabráni, aby si hľadal lepšiu pozíciu inde. Samozrejme, ak nenájdete vhodného kandidáta, pokračujte hľadaním zamestnanca tradične zvonku. Už len skutočnosť, že ponúknete možnosť kariérne rásť najprv im, dáva pocit dôvery voči Vám a Vašej firme, ktorú budú skôr pociťovať ako miesto, kde sa oplatí ostať.

Organizujte súťaže a nastavte systém odmien

Každý má rád dobré súťaže, tak prečo ich neorganizovať pravidelne. Buď v tradičnom štýle (bingo či tombola) alebo ako súťaž, v ktorej sa budú vyhodnocovať nejaké výkony. Odmeny za splnenie bývajú v takýchto súťažiach rôzne a veľmi sa líšia podľa toho, aký je aktuálne k dispozícii rozpočet. Výhra však môže znamenať čokoľvek od firemnej večere, plateného voľna až po all-inclusive dovolenku pre tých najvýkonnejších.

 

Hlavne komunikujte otvorene

Dni, kedy museli držať jazyk za zubami a skrývať sa za stolom vždy, keď niekto z vedenia šiel okolo, sú už dávno za nami. Začnite uplatňovať politiku otvorených dverí a povzbuďte svojich zamestnancov, aby sa Vami hovorili. A to nielen o problémoch vo Vašej firme, ale aj o ich nápadoch. Nemali by sa báť prísť za vedením firmy ak potrebujú niečo prediskutovať. Takýmto spôsobom aj oveľa ľahšie zistíte, či náhodou nemá Váš zamestnanec zajačie úmysly a neplánuje „zbehnúť“.

 

Naplánujte si „zostávací pohovor“

Vstupné a výstupné pohovory sú v práci bežné, hlavne vo väčších spoločnostiach. Ale prečo ostať len pri tom? Môžete získať množstvo cenných informácií od zamestnancov, ktorí pracujú vo Vašej spoločnosti už dlhý čas. Opýtajte sa ich, PREČO sa rozhodli ostať vo Vašej spoločnosti tak dlhý čas, aká je ich motivácia a aj čo by zmenili. Vďaka krátkej 20-30 minútovej diskusii tak môžete veľmi ľahko zistiť, ktoré procesy vo Vašej firme treba ponechať, ktoré robiť lepšie a ktorých sa radšej zbaviť. Rovnako získate lepší prehľad pri riadení ľudských zdrojov.

 

Teraz, keď viete, čo sa od Vás ako od vedúceho a zamestnávateľa očakáva, môžete oveľa ľahšie manažovať svojich zamestnancov. Ak máte sami nejaký dobrý tip, podeľte sa o neho v komentároch.

 

Online faktúry zadarmo

Ešte nepoužívate miniFAKTÚRU? Zaregistrujte sa a fakturujte s nami v roku 2016 šikovne!

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť