Produktivita

Food for Thought: upršaný víkend

produktivita blog cover sk

Vytúžené sobotné ráno. Zobudíte sa, pozriete sa z okna a zistíte, že vaše plány na slnečný víkend sú v troskách, pretože prší a predpoveď počasia nedáva nádej na priaznivú zmenu, práve naopak, pršať ma celý víkend. Čo s takým vikendom?

Ak ste ako 95 % populácie, strávite nasledujúcich 48 hodín striedaním válania sa v posteli, válani sa pred telkou, napchávaním sa v posteli a napchávaním sa pred telkou a zbytok času budete rozmýšľať nad tým ako vaše perfektné plány kvôli počasiu nevyšli. Čo vám samozrejme dá mozog spočítať hneď v pondelok vo forme nepekného pocitu z neúplného využitia víkendu.

Nezúfajte! Prestaňte rozmýšľať nad tým, že tento víkend nepôjdete okopávať svoju záhradku, prestaňte rozmýšľať nad tým, ako ste chceli ísť na bicykel alebo korčule na hrádzu a spraviť niečo dobré pre svoje telo, prestaňte rozmýšľať nad tým, ako ste si chceli spraviť výlet so svojou polovičkou niekde do prírody a zapnite počítač. Tým nemyslím naťukanie adresy Facebooku – najväčšieho nástroja prokrastinácie – do vášho prehliadača, to teda nie. Hovorím o stovkách a tisíckach odkazov na stránky ktoré ponúkajú kreatívny, vzdelávací a inšpiratívný obsah. Stránky, ktoré nám dokážu otvoriť nielen nové obzory, ale naučiť nás praktické schopnosti, a tým zlepšiť alebo aspoň spestriť život.

Na internete nájdete naozaj všetko, či už pre kreatívcov, ekonómov, rozličných koníčkárov, technicky zameraných ľudí alebo aj menej technicky zameraných ľudí. Cudzie jazyky kulinárstvo, kozmetika, sebarozvojové programy atď. Všetky tieto informácie máte pod nosom, tak prečo si ich nechávate ujsť?  Stačí pár kliknutí jedným smerom a už sa učíte narábať s novým programom, pár kliknutí opačným smerom a môžte konečne zistiť ako správne kresliť ľudskú postavu. Potrebujete poradiť ako vylepšiť váš životopis alebo ako napísať efektívny motivačný list? Pár kliknutí. Chcete vedieť variť talianské jedlá? Pár kliknutí.

Nešťastnou skutočnosťou však zostáva, že veľká časť tohto a podobného obsahu ešte bohužiaľ nie je dostupná vo vašom rodnom jazyku. O dôvod viac kliknúť na prvý online kurz angličtiny, ktorý na vás vo vyhľadávaní vyskočí a zlepšiť túto schopnosť, vzhľadom na to, že bez angličtiny v dnešnom svete jednoducho neprežijete.

Nasledujúce stránky Vám – či už za poplatok alebo úplne zadarmo – ponúkajú širokú škálu možnosti ako rozvinúť nejaké nové schopnosti a sú ako stvorené pre upršaný víkend, keď sa aj napriek zlému počasiu chcete cítiť produktívny:

 

1. http://www.naucmesa.sk/

Naučmesa ponúka kurzy rozličných druhov,  o bližšiu kategorizáciu sme sa ani nepokúsili vzhľadom na naozaj pestrý výber všetkého, čo by sa človek chcel naučiť. Presvedčte sa sami.

2. http://www.codecademy.com/

Codeacademy začalo ako projekt pre podporu mladých programátorov, dnes ponúkajú zadarmo základné, pokročilé aj hĺbkové kurzy všetkých mainstreamových programovacích jazykov ako HTML, CSS, Java, Python, PHP a podobe.

3. https://www.khanacademy.org/

Táto stránka sa na prvý pohľad zdá byť podobná codeacademy, ale okrem rozličných kurzov programovacích jazykov, ponúkajú aj  rozsiahle vzdelávanie aj v oblasti matematiky, vedy, ekonomiky a humanitných vied.

 

4.http://www.najrecept.sk/

Na záver jedná slovenská stránka, kde nájdete  recepty od výmyslu sveta, jedlá s mäsom, jedlá bez mäsa, sladké, slané, kyslé, ostré a vlastné hocaké si len spomeniete.

Takže najbližšie, keď sa sobotu ráno pozriete z okna a uvidíte len šedú oblohu, nevzdávajte to. Možno práve tento víkend nastal ten správny čas pridať do kolonky “zručností a záľuby” pár nových bodov.

 

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť