from zero to hero
Produktivita, Technológie

Ako vytvoriť úspešný startup – 2. časť

V minulej časti našej startupovej série sme rozoberali vytváranie nápadov, hľadanie správneho mena, názov domény, hosting a (vždy dôležitý) prieskum trhu. V našej druhej časti sa zameriavame menej na prípravné a viac na „výkonné“ časti. Zaujali sme Vás? Tak sa začítajte do nasledujúcich 5 krokov na Vašej osobnej startupovej dráhe a o niektorých nástrojoch, ktoré Vám na tejto ceste pomôžu.

 

1. Formuláre a prieskumy

Ako dostať cennú spätnú väzbu od Vašich klientov a/alebo zákazníkov? Samozrejme prostredníctvom prieskumov! Nie je nič jednoduchšie ako vytvoriť chytrý dotazník a uverejniť ho no Vašej webstránke, Facebooku alebo poslať emailom na odberateľov newslettera. Neváhajte a použite jeden z týchto nástrojov:

SurveyMonkey je najväčšia svetová spoločnosť, ktorá spracuje viac než 2 milióny odpovedí na online dotazníky denne. Vytvorte si dotazník podľa vlastného výberu – stačí Vám na to pár jednoduchých kliknutí a jeho zdieľanie v správnej cieľovej skupine.

Typeform je cloudová aplikácia, ktorej jedinečnosť spočíva v tom, ako užívatelia vytvárajú a reagujú na dotazníky a iné formuláre, čím je celý proces spätnej väzby užívateľsky priateľský a zahŕňa do výsledku ako osobu odpovedajúceho, tak aj pýtajúceho sa. Ako prvý prišiel na trh s univerzálnym designom nezávislým na prostredí, takže tvorcovia webových stránok a programátori môžu kľudne spávať a nemusia sa trápiť nad tým, ako bude vyzerať dotazník na počítači, tablete alebo v mobile.

 

2. Makety a skice

Nech už vytvárate webovú stránku, webovú či mobilnú aplikáciu alebo len prehľad projektov, robte to jednoducho a vizuálne stimulujúco. Pridávanie „klikateľných“ odkazov a obrázkov môže byť práca na dlhé lakte v celom procese pred finálnym testovaním Vašich nápadov. Nasledujúce nástroje Vám môžu výrazne pomôcť v tomto procese:

Lucidchart je vývojový diagram a on-line diagramový softvér. Ide o online aplikáciu postavenú na otvorených webových štandardoch, takže nemusíte mať obavy o kompatibilitu. S týmto nástrojom vytvoríte pomerne rýchlo technické diagramy, ako sú napr. diagramy siete a UML diagramy, ktoré sa dajú zdieľať s Vašim tímom. Lucidchart sa dá použiť na vytváranie skíc a myšlienkových máp, vývojových diagramov, organigramov a iných diagramov v cloude.

Concept.ly je platforma na spoluprácu a prototypovanie, ktorá Vám umožňuje vytvoriť plne interaktívne prototypy, ktoré vyzerajú a pracujú presne ako Vaša aplikácia. Nechajte užívateľov poukáyať na hociktorú časť na obrazovke, označovať ich a zanechávať komentáre – takto získate spätnú väzbu ihneď a jednoducho. Už Vám nič nebráni vytvoriť si funkčné makety a prezentovať svoje prototypy priamo na webe alebo v mobilných zariadeniach.

 

3. Grafika a dizajn

Dizajn je jedna z najdôležitejších veci (samozrejme to neznamená, že by boli ostatné zanedbateľné). Dizajn je všetko. Nielen vizuálne, teda ako veci vidíme a vnímame, ale aj ako veci fungujú a ako s nimi vzájomne interagujeme. Na dizajne môžete pohorieť alebo vás môže vyviesť na vrchol, pretože –priznajme si to- milujeme veci, ktoré fungujú a zároveň dobre vyzerajú. Keď dizajn použijete správnym spôsobom, môžete využiť fakt, že isté farby a tvary pôsobia na ľudí konkrétnym spôsobom. Výzor rozličných elementov ale aj typy písma majú podobný efekt, takže sa nebojte využiť ich. Pre inšpiráciu skúste tieto nástroje:

Ide o najrozsiahlejšiu zbierku marketingových návrhov na internete. Je to nový spôsob, ako získať správny nápad, čomu by ste sa mali venovať. Crayon je vyhľadávací nástroj najväčších a skutočných marketingových dizajnov na webe.

Ak hľadáte profesionálny nástroj pre vektorovú grafiku s prekrásnym rozhraním a výkonnými nástrojmi, tak ste ho práve našli. Sketch pripravil výbornú aplikáciu určenú konkrétne pre dizajnérov. Nie preto, aby kopíroval iné aplikácie, ale aby urobili niečo lepšie. To sa im podarilo a preto ich aplikácia vyhrala Apple Design Award na Mac Developer Showcase v roku 2012.

 

4. Vývoj

Už ste dosiahli fázy vývoja? Všetko naplánované? Firemný názov? Názov domény? Dizajn? V tom prípade – šup do práce! Alebo, v prípade, že nie ste práve „vývojársky typ“, najmite si niekoho kto ním je a dúfajte, že naplní Vaše vízie. Len sa uistite, že používate správne nástroje:

V Codefresh-i nájdete kompletné vývojové cloudové prostredie, ktoré urýchľuje čas potrebný na vybodovanie excelentných cloudových aplikácií. Je dostupný z každého zariadenia a prehliadača, a umožňuje teamom spolupracovať na ich kóde, nasadzovať a monitorovať aplikácie – všetko z jedného intuitívneho rozhrania.

Táto aplikácia si kladie za cieľ jednoduché a príjemné vyhľadávanie a čítanie referenčnej dokumentácie. Je zadarmo a je open-source. Jedny z hlavných cieľov, ktoré chce aplikácia dosiahnuť, sú: skrátiť čas nahrávania a bootovania aplikácie, zlepšiť kvalitu, rýchlosť a relevantnosť výsledkov vyhľadávania, maximálne využitie vyrovnávacej pamäte a iné optimalizácie výkonu. Pri tom všetkom si zachováva pomerne čisté a príjemné užívateľské rozhranie.

 

5. Nasadenie

Ruka v ruke s vývojom ide nasadenie. Keď je vývoj v plnom prúde a – samozrejme – po jeho dokončení, musíte svoj kód nasadiť. Dá sa to urobiť aj ručne pomocou ľubovoľného FTP softvéru, ale prečo to neurobiť jednoduchšie a nenasadiť kód rovno z Vášho vývojárskeho prostredia? S týmito nástrojmi to ide:

Platforma GitHub je známa široko-ďaleko v kóderskej komunite, pretože poskytuje možnosť efektívnej spolupráce a najlepšie miesto na zdieľanie kódu s kolegami, priateľmi, ale aj úplne cudzími ľuďmi. Momentálne používa GitHub 7 miliónov ľudí, aby spolu vytvárali nové veci.

Kód Vašej aplikácie môžete nasadiť priamo z cloudu alebo serverového úložiska. S Deployom sa to dá aj z platforiem ako GitHub, Codebase a BitBucket. Stačí, ak dáte Deployu vedieť, kde sa nachádza Vaše úložisko a ako k nemu získa prístup. Deploy overí všetky spojenia a ak sú v poriadku, môžete urobiť svoje prvé nasadenie.

 

A to je všetko z dnešných startupovských rád. Podeľte sa s nami o svoje názory a tipy v komentároch pod článkom a ostaňte aj naďalej naladení na náš startupovský seriál. V ďalšej časti Vám sa vrhneme na nástroje sociálnych sietí, prvých používateľov a betatesterov, prezentácie a mnoho ďalšieho.

 

Online faktúry zadarmo

Ešte nepoužívate miniFAKTÚRU? Zaregistrujte sa a fakturujte s nami v roku 2016 šikovne!

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť