from zero to hero
Návody

Ako vytvoriť úspešný startup – 5. časť

Polovica cesty je za nami. Váš produkt alebo služba „sú zavesené vonku“, už analyzujete užívateľské správanie ako profesionál a pre Vašich užívateľov máte pripravenú vysokokvalitnú podporu. Teraz nastal čas vojsť sám do seba a pozrieť sa vnútorným pohľadom na fungovanie Vašej firmy – na work-flow, pracovnú silu, zbavenie sa nadbytočných činností a efektívne zameranie na dôležité veci.

 

Projektový management

Každý projekt by mal byť spravovaný tak, aby bol prehľadný a efektívny, hlavne z pohľadu nákladov. Stále viac a viac spoločností má teamy v rôznych častiach sveta, preto sme pre Vás vybrali nástroje, ktoré Vám budú veľmi užitočné pri manažovaní takéhoto teamu. Dajú sa však použiť, aj keď máte všetky kuriatka pod jednou strechou.

  • Asana                      1 asana

Používajú ju tisícky veľkých spoločností a umožňuje používateľom spájať spolu konverzácie a úlohy, sledovať stav úloh, zadávať priority a vidieť, kto má na starosti tú-ktorú časť aktívnej úlohy. Do 15 ľudí je tento nástroj zdarma. Keďže počet projektov a úloh nie je v základnej verzii ničím limitovaný, určite odporúčam tento nástroj vyskúšať.

Basecamp získal veľmi dobré hodnotenia a je to webová aplikácia na riadenie projektov a nástroj pre spoluprácu. Obsahuje zoznamy úloh, textové dokumenty v štýle Wikipedie, zdieľanie súborov, nástroje na sledovanie trvania úloh, systém zasielania správ a rozličné pomôcky pre manažovanie splnenia úloh. Dobrá pomôcka je, že rozhranie Basecamp Classic je dostupné v rôznych jazykoch (španielčina, francúzština, taliančina, nemčina a iné).

 

Spolupráca a komunikácia

Svojmu teamu by ste mali byť vždy schopný odkomunikovať každý problém priamo a jednoduchým spôsobom a byť si tak istý, že úlohy budú vykonané takým spôsobom a v takom čase, ako majú byť. Sú na to nejaké nástroje? Samozrejme:

  • Podio                  3. podio

U nás v miniFAKTÚRE je toto náš osobný favorit. Podio používame úspešne už niekoľko rokov a používame ho na udržanie prehľadu o všetkých problémoch a úlohách, ktoré bolí pridelené niektorému členovi nášho teamu. Každá úloha má nejaký status a dá sa sledovať, ako bola riešená, kto sa do nej zapojil a kedy bola vyriešená. Užívatelia môžu na Podiu vytvoriť vlastné pracovné miesto, na ktorom potom spolupracuje viac ľudí v skupine. Prácu uľahčujú Podio Aplikácie, ktoré si môžete vytvoriť sami aj bez toho, aby ste museli vedieť kódovať.

Keď potrebujete okamžité zdieľanie obrazovky pre spoluprácu s kolegami, tréning alebo online meeting, join.me poskytuje efektívny spôsob, ako na to. Posudzovať dizajn, trénovať personál, prezentovať demo alebo sa jednoducho stretnúť za účelom brainstormingu sa dá cez join.me rýchlo a zadarmo. Aplikácia je webová a nie je potrebná inštalácia.

 

Produktivita

  • Timeful                   5. timeful

Časový rozvrh je jedným z najdôležitejších faktorov produktivity. Naplánujte si každú úlohu, ktorú potrebujete dokončiť, aby ste splnili plán alebo doručili výsledky, a potom ich uskutočnite. Timeful umožňuje zlúčiť Váš kalendár a to-do zoznamy. Aplikácia je zdarma a napojí sa na Váš Google kalendár, Microsoft Outlook/Exchange, Apple iCal a iné. Učí sa z Vášho správania, prispôsobí svoj rozvrh a vytvorí odporúčania podľa toho, čím častejšie ju používate.

Takmer každý už dnes počul aspoň niečo o Evernote. Máte už dosť starých a nie veľmi funkčných aplikácií na poznámky? Evernote posunul poznámky na novú úroveň tým, ako pracuje s údajmi.- Môžete ho mať spustený na všetkých Vaši digitálnych zariadeniach a synchronizovať každý kus poznámky či informácie, ktorú mu zveríte.

 

Spätná väzba

Žiaden produkt alebo služba neostali rovnaké, ako boli na svojom začiatku. Pravidelné úpravy a modifikácie založené na spätnej väzbe od užívateľov je niečo, čo je v každom odvetví ptorebné. Ani vy a ani celý Váš team nemôžete dúfať, že by ste objavili všetky chyby a chybičky, ktoré sa skrývajú vo Vašom systéme, ani nemôžete vidieť Váš produkt z pohľadu všetkých Vašich zákazníkov. Nechajte teda ich, aby Vám povedali, čo je zle a ako to napraviť:

Najjednoduchší nástroj na reportovanie chýb, jednoducho kliknite na dané miesto. Takto pozbierate cennú spätnú väzbu, vyriešite problémy a dáte zákazníkom to, čo chcú. Tento nástroj môže byť umiestnený na Vašej webovej stránke a užívatelia Vám môžu poslať odozvu bez prácneho vypĺňania zdĺhavých emailov či formulárov.

Ak plánujete zbierať spätnú väzbu ako z webových stránok, tak aj z mobilných zariadení, Doorbell je pre Vás ten správny nástroj. Na zapracovanie do Vašej aplikácie môžete využiť API alebo SDK (JavaScript, iOS, Android). Doorbell je integrovaný s obľúbenými službami, ktoré boli spomínamé v minulých článkoch, ako napr. Pivotal Tracker, Trello, GitHub, Sprint.ly, Asana, Jira, highrise a Lighthouse.

 

Obchod

Otvorenie vlastného e-shopu môže byť skľučujúci a zároveň osviežujúci zážitok. Digitálne produkty sú na vzostupe a rovnako ako fyzické výrobky sa predávajú online, takže ak chcete predávať, nič Vám v ceste nestojí. Pozrite sa na platformy elektronického obchodu, ktoré sme pre vás vybrali a za okamih môžete naštartovať vlastné podnikanie:

Jednoduchá aplikácia typu „nákupný košík“ pre umelcov, dizajnérov, hudobníkov, nahrávacie spoločnosti, šperkárov a remeselníkom. Už niečo vyše pol milióna užívateľov používa Big Cartel na predaj svojho tovaru.

Squarespace umožňuje vytvárať celé webové stránky, vrátane rôznych funkcionalít, ale chceme sa tejto službe zmieniť špeciálne pre ich webové stránky, ktoré sú plne integrované a prijímajú platby okamžite na Online Store. Majú zabezpečovaciu úroveň 1 PCI a používajú 128-bitové šifrovanie SSL, aby údaje o kreditnej karte boli prenesené bezpečne. SEO je postavený tak, aby boli Vaše stránky jasne viditeľné pre všetky vyhľadávacie nástroje.

Gumroad je zameraný na nezávislých spisovateľov, dizajnérov, vývojárov hier, hudobníkov, výtvarníkov, filmárov, a pod. Inými slovami, ak tvoríte – musíte používať Gumroad. Zaplatia všetky potrebné poplatky, aby presunuli Vaše financie na PayPal účet. Každá transakcia na Gumroad sa deje prostredníctvom bezpečného šifrovaného pripojenia HTTPS. Odkazy na stiahnutie pre Vašich zákazníkov sú rovnako bezpečné. Platnosť odkazu vyprší po jednom použití a vyžaduje sa overenie pred ďalším sťahovaním.

 

Dúfame, že ste získali niektoré zaujímavé podnety a tipy z našej piatej startupovskej telenovely. Rovnako dúfame, že v blízkej budúcnosti uvidíme, ako ste si otvorili Váš vlastný e-shop. Ako vždy, zanechajte nám komentár so svojimi vlastnými názormi a tipmi pod článkom a zostaňte naladení na ďalšiu časť, v ktorej sa budeme hlbšie venovať procesu zarábania peňazí – teda získavanie potrebného kapitálu a zdrojov.

Online faktúry zadarmo

Ešte nepoužívate miniFAKTÚRU? Zaregistrujte sa a fakturujte s nami v roku 2016 šikovne!

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť