from zero to hero
Produktivita

Ako vytvoriť úspešný StartUp – prvá časť

Patríte medzi tých, ktorí chcú vyskúšať niečo iné, začať vlastný projekt? Úspešné podnikanie nie je ľahká úloha a odštartovanie vlastného startupu môže byť častokrát priam skľučujúca udalosť. Pripravili sme pre Vás šesťdielny blog, ktorý Vás prevedie viacerými aspektami celého procesu – od toho, ako začať vlastný startup, až po prehľad rozličných nástrojov a zdrojov, ktoré Vám pomôžu na ceste za úspechom.

1. Vytvorenie nápadu

Ak chcete začať s vlastným podnikaním, je potrebné najprv prísť na nejaký problém, ktorý vyžaduje riešenie. V ideálnom prípade je to problém, ktorý preniká do každodenného života a trápi veľké množstvo ľudí. Skúste nájsť riešenie na takýto problém a ste na najlepšej ceste.

Užitočné nástroje pre generovanie nápadov:

Príliš veľa úžasných nápadov zomiera ako stratené poznámky alebo zmazané tabule. Germ.io Vám umožní zachytiť každý moment a rovnako Vám pomôže ho realizovať. Nestraťte už nikdy Vašu celkovú ideu, počnúc „aha“ momentom, kedy sa Vám rozsvieti nad hlavou povestná žiarovka. Germ.io Vás navedie správnym smerom na vytvorenie realizovateľných nápadov a pomôže Vám vytvoriť zoznam všetkých odpovedí na záludné otázky Ako, Čo a Prečo. Vaše nápady budú jasné a prehľadné.

Použite lean validáciu(experimentálny nástroj) na popis, overenie a zdokonalenie Vášho obchodného nápadu. Experiment board od spoločnosti Javelin je nástroj, ktorý bol vyvinutý na základe ich prvého nástroja – Lean Validation Tool. Tento nástroj používalo viac ako 20.000 podnikateľov z celého sveta. Experiment board je voľne šíriteľný nástroj (zaplatíte ho jedným tweetom) a obsahuje ako návod, tak aj verziu podporujúcu PDF a tabuľky Google Sheets.

 

2. Pomenovanie

Pre mnohých je to skutočná výzva. Vytvoriť chytľavý, ľahko zapamätateľný názov, ktorý ešte nie je registrovaný je skutočne veľký počin a môže skutočne znamenať úspech či neúspech daného projektu. Premýšľajte a plánujte vopred.

Užitočné nástroje pre pomenovanie:

Objavte ideálny názov Vašej spoločnosti cez Naminum. Naminum je popredný webový generátor pre názvy startupov, spoločností a webových stránok. Zadajte slovo a Naminum využije predpony, prípony a zmení písmená vo Vašom kľúčovom slove, aby vygeneroval (skutočne obrovský) zoznam s návrhom mien. Nenašli ste, čo ste hľadali? Skúste nové slovo, zmeňte zadaný výraz alebo vyskúšajte generátor náhodných mien pre dodatočnú inšpiráciu.

KnowEm Vám umožní kontrolovať používanie Vašej značky, produktu alebo užívateľského mena na viac ako 500 stránkach sociálnych sietí. Skontrolujte, či je Vaša značka, produkt, názov alebo užívateľské meno používané na jednej z 500 populárnych, ale aj novo vznikajúcich stránok sociálnych sietí. Vezmite svoje meno do hrsti a zabezpečte si svoju značku predtým, než to urobí niekto iný. Prehľadajte viac ako 500 populárnych sociálnych sietí, viac ako 150 doménových mien a celú databázy ochranných známok USTPO, aby ste si okamžite zabezpečili svoju značku na internete.

 

3. Názvy domén

Snažte sa plánovať názov domény a názov svojej značky súčasne, keďže, tak ako v mnohých iných oblastiach, sa s nimi dnes voľne obchoduje. Názov Vašej domény nemusí byť nutne navlas rovnaký ako názov Vašej spoločnosti.

Užitočné nástroje názvy domén:

GoDaddy DomainFinder je nová aplikácia na vyhľadávanie domén, ktorá vám umožní vytvoriť si vlastné doménové meno pomocou najväčším svetového registra.

Zostavte si svoju doménu od nuly. Zadajte niekoľko kľúčových slov, aby aplikácia vedela, čo má hľadať (zopár Vám môže aj sama navrhnúť), a DomainFinder Vám naservíruje zoznam všetkých dostupných domén. Informácie o dostupnosti a registrácii máte v okamihu k dispozícii. Už nikdy nevyčerpáte všetky možnosti, pretože DomainFinder Vám odporučí originálne názvy zo stoviek nových doménových prípon, ktoré siahajú od .guru až po .fail.

Namecheap umožňuje registráciu, hosting a správu domén pre Vás alebo iné osoby jednoducho a cenovo dostupne. Patrí k popredným akreditovaným doménovým registračným a web hostingovým spoločnostiam. Majú viac ako milión zákazníkov a spravujú viac ako tri milióny domén. Namecheap poskytuje cenovo dostupný prístup k doménam, produktom a službám, ktoré vám pomôžu využiť ich produkty naplno.

 

4. Hosting

Ďalšia dôležitá vec. Rýchlosť načítania, spoľahlivosť a bezpečnosť Vašich webových stránok závisí na dobrej hostingu, takže tu nesmiete šetriť. Vyhľadajte poskytovateľov nielen vo Vašom okolí, ale aj celosvetových, aby ste zistili, čo Vám vedia jednotlivé firmy ponúknuť

Užitočné nástroje pre hosting:

BladeWP je web hostingová spoločnosť, ktorá ponúka bezpečný a rýchly WordPress hosting. Poskytujú jasné a jednoduché vysvetlenia svojich produktov, a ak potrebujete pomoc pri zriaďovaní, pracovníci z BladeWP sú pripravení pomôcť 24/7. Môžete si dokonca vybrať krajinu, v ktorej sa nachádza najbližší server, aby Vaše dáta neprúdili obkľukou, ale priamo a rýchlo tam, kam majú. Veľké plus je pravidelné zálohovanie a migrácia Vašich dát. BladeWP sa oplatí hlavne tým, ktorí majú radi slobodu v podnikaní, pretože na využívanie ich služieb nie je potrebné podpisovať zmluvy.

Existuje mnoho hostingových spoločnosti, ale ak používate WordPress, mal by byť jedným z Vašich favoritov Bluehost. Bluehost sú hostingové služby oficiálne odporúčané WordPressom a číslo jedna v odporúčaných hostingových službách pre ich platformu za ostatných 10 rokov. Ich služba zahŕňa neobmedzené webové stránky, e-mailové kontá a domény, inštaláciu WordPress jedným kliknutím, premium zákaznícky servis a rozličné “vychytávky”, ktoré uľahčujú prácu. Len pre zaujímavosť, sú jednými z prvých, ktorí začali využívať cloudové riešenia. 

 

5. Prieskum trhu

Aj keď uvádzame prieskum trhu v prvých piatich krokoch startupového života, v skutočnosti Vás bude sprevádzať strane pri všetkých krokoch, ktoré podniknete na tejto ceste. Je potrebné neustále si udržiavať jasný prehľad o trhu, o Vašich zákazníkoch, trendoch a číslach, aby bolo možné udržať krok a ponúknuť len to najlepšie a len to, čo ľudia chcú.

Užitočné nástroje pre výskum trhu:

Google Trends je nástroj, ktorý dokáže na základe vyhľadávania cez Google zobraziť, ako často je konkrétne slovo, ktoré vyhľadávate, v pomere k celkovému objemu vyhľadávania – a to naprieč rôznymi oblasťami sveta a v rôznych jazykoch. Vodorovná os hlavného grafu predstavuje čas (od roku 2004), a vertikálna, ako často je hľadané slovo v pomere k celkovému počtu vyhľadávaní na celom svete. Pod hlavným grafom nájdete prehľad popularity hľadaného slova rozdelený podľa krajín, regiónov, miest a jazyka.

Validately je online platforma, ktorá umožňuje užívateľom, aby si otestovali svoj prototyp alebo funkcie ešte predtým, než sa pustia do kódovania. Užívatelia sú schopní skontrolovať dopyt a použiteľnosť softvérových produktov, môžete uskutočniť špecifický nábor testerov pre jednotlivé produkty, a analyzovať výsledky sledovanie užívateľských videí. Validately je najjednoduchší spôsob, ako nechať pracovať testerov pre seba, vykonať potrebné testovanie a analyzovať výsledky.

Tak tu to máte! Prvých päť krokov, ktoré sú potrebné a nástroje, ktoré Vám pomôžu absolvovať ich oveľa jednoduchšie. Pridajte sa k nám aj v ďalšej časti našej startupovej série, v ktorej sa budeme zaoberať prieskumami, testami, wireframingom, návrhmi a vývojom.

Online faktúry zadarmo

Ešte nepoužívate miniFAKTÚRU? Zaregistrujte sa a fakturujte s nami v roku 2016 šikovne!

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť