Nezaradené

Kedy sa oplatí byť platcom DPH?

user cover

Mnohí podnikatelia majú pocit, že akonáhle sa stanú registrovanými platcami DPH, tak majú vyhrané, pretože si môžu nechať vrátiť DPH pri nákupe tovaru a služieb, čo v prípade drahších položiek ako technologická výbava kancelárie alebo kúpa služobného auta vie spraviť podstatný rozdiel v množstve prostriedkov, ktoré v konečnom dôsledku za danú vec dajú. Je ale naozaj v každom prípade prospešné, byť platcom DPH?

Väčšina platcov DPH Vám na túto otázku samozrejme odpovie jednoznačným “áno”, čo si však často neuvedomujú je skutočnosť, že aj ceny vlastných tovarov a služieb musia navýšiť o DPH, čo pre konečného odberateľa-fyzickú osobu znamená vyššia cena za daný tovar či službu(vyššia ako by bola v prípade, že daný subjekt NIE JE platcom DPH), kedže fyzická osoba si DPHčku nemá ako nechať vrátiť.

 

Kedy sa oplatí, byť platcom DPH:

- v prípade, že môj dodávateľ a odberateľ je taktiež platca DPH

- v prípade, že chcem investovať do dlhodobého majetku a zároveň počítam s vrátenou DPH na účely vyplatenia miezd alebo rozvoja podniku.

- v prípade, že môjj dodávateľ je platca DPH na Slovensku a odberateľ zdaniteľná osoba/firma v členskom štáte EÚ.

 

Kedy sa neoplatí byť platcom DPH:

- ak vytváram služby alebo tovar a mojím konečným spotrebiteľom je občan alebo firma, ktorý je neplatcom DPH

-ak nakupujem od neplatcu DPH a mojim spotrebiteľom je neplatca DPH

 

V miniFAKTÚRE je samozrejme veľmi jednoduché si nastaviť Váš typ podnikania, či už je to Platca DPH, Neplatca DPH alebo tretí, výnimočne používaný typ – Čiastočný platca podľa §7, v prípade zmeny je možné si v Nastaveniach firmy túto zaznačiť a to bez toho, aby sa Vám niečo zmenilo retrospektívne na už vystavených faktúrach. V prípade reálnej zmeny typu podnikania, tým pádom nemusíte zakladať nové konto, stačí zmenu zadať do firemných údajov.

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť