Nezaradené

miniFAKTÚRA Startup trouble – Pri technológiach myslite na budúcnosť

user cover

Na našom blogu Vám zvykneme písať okrem iného aj o našich väčších a menších úspechoch. Vzhľadom na to, že podnikanie veľakrát nie je len o tom, radi by sme sa s Vami taktiež podelili o naše faily, s ktorými sme sa stretli počas nášho startupového pôsobenia. Dúfame, že tým z Vás, ktorí sa do tohto pestrého sveta raz rozhodnú vybrať alebo sa doň už vybrali, dá tento pohľad do zákulisia potrebné ponaučenie.

Vráťme sa späť o takmer rok a pol do času, kedy sme do sveta vypustili čerstvo upečenú webovú verziu miniFAKTÚRY – z čoho sme mali veľkú radosť – a následne spravili jedno veľmi zlé technologické rozhodnutie.

Chceli sme čo najskôr vypustiť aj českú verziu a postup bol taký, že sa spravila kópia tej slovenskej, do ktorej sa iba doplnili potrebné legislatívne úpravy. Táto nová verzia bola tým pádom po technickej stránke celkom samostatná a taktiež zvlášť spravovaná. Neskôr sme zvolili ten istý postup pri vydávaní nemeckej verzie a postupne sme začali prichádzať na to, že rozhodnutie vytvoriť každú verziu zvlášť nebolo vôbec správne a prinieslo so sebou značné množstvo nevýhod:

- Všetky nové funkcie a úpravy existujúcich sme museli robiť 3 krát. Okrem prácnosti sa pri každej osobitnej implementácii zvyšovala aj chybovosť, čo nám neraz dali naši klienti pocítiť.

- Každá verzia musela byť 3 krát testovaná.

- Jednotlivé verzie sa začali s postupom času od seba vzďaľovať, neporiadok narastal a údržba všetkých troch jazykových riešení bola časovo aj finančne náročná.

- Naši programátori a testeri strácali postupne chuť robiť všetko 3 krát, čo viedlo k úpadku entuziazmu a taktiež pracovného nasadenia.

- Pridanie ďalšieho trhu bolo v takomto stave nemysliteľné, pretože to by len znásobilo všetky doterajšie problémy.

Boli sme nútení si k celému problému sadnúť a spraviť rázne rozhodnutie: vývoj nových funkcií a posun na ďalšie trhy sme úplne odstavili a namiesto toho sa pustili do nápravy celého procesu. Takmer 5 mesiacov sme makali na tom, aby sme vytvorili jednotnú webovú verziu, ktorú by sme spustili na všetkých trhoch s tým, že požadované legislatívne úpravy, prípadne funkčné rozdiely budú riešené cez konfigurátor pre každú verziu.

Po úspešnom vypustení novej “Master” verzie sa na našich tvárach zase raz objavili úsmevy. Práce ako aj bugov značne ubudlo, poriadok bol nastolený a pre víziu otvorenia nových trhov či pridaní ďalších funkcií máme na mieste veľmi efektívne riešenie.

 

Ponaučenie z nášho failu

Úspech každého podnikania spočíva predovšetkým v správnych rozhodnutiach. Treba myslieť vždy a za všetkých okolností o 2 kroky dopredu, pretože každé nerozvážne rozhodnutie Vás vždy dobehne a jeho nápravou premrháte drahocenný čas, ktorý môže využiť Vaša konkurencia.

Máme pred sebou ešte dlhú cestu a určite nás na nej neminú ďalšie chyby, dôležité však je to, že ponaučenia z predošlých nesprávnych rozhodnutí môžeme zúročiť pri tých budúcich.

 

Ešte nepoužívate miniFAKTÚRU? Zaregistrujte sa a fakturujte s nami v roku 2015 šikovne!

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť