Nezaradené

Neponechajte notorických neplatičov náhode!

user cover

Všetci vieme aké ťažké je niekedy dosiahnuť úhrady Vašich faktúr. Klient sa vyhovára, že mal toho v posledných dňoch veľa, prípadne vymýšľa všelijaké obchádzky ako sa zo zaplateniu faktúry vyhnúť úplne, minimálne ako úhradu čo možno najviac oddialiť. O prípade kedy sa klient neozýva na Vaše pripomienky vôbec ani nehovoriac. Čo s tým?

Klasická situácia: klient, ktorý sa s Vami za normálnych okolnosti dokáže aj niekoľko krát denne spojiť a urgovať nejaké zadanie sa v deň splatnosti Vašej faktúry zrazu stratí pod zem, odletí na medzinárodnú konferenciu, prípadne Vám s prehľadom sľúbi okamžitú úhradu, z ktorej sa ale mesiac dva nič neukáže. Toto sa deje za predpokladu, že sa klient vôbec ozve naspať.

Bohužial, v dnešnej praxi je to takto zaužívané a každý podnikateľ si musí svoje pohľadávky strážiť sám. Klienta môžte samozrejme donekonečna urgovať telefonicky v rozličných časoch dňa, vypisovať emaily, ale čo z toho keď v rámci našich zákonov sa to ešte môže obrátiť proti Vám ak použijete nevhodnú formuláciu zaváňajúcu hrozbami alebo niečim podobným. Predtým, než to vzdáte a danú faktúru stornujete, existuje ešte možnosť, ako sa dostať k svojej zaslúženej pláci(minimálne zvýšiť šancu) alebo ako aspoň na daného neplatiča upozorniť iné subjekty.

Na internete existuje už niekoľko rozličných portálov fungujúcich ako registre dlžníkov:

 

https://www.registerdlznikov.sk/

http://dlznik.zoznam.sk/

http://www.dlzis.sk/register-dlznikov/

 

Tieto a mnohé iné už obsahujú stovky dlžníkov zaregistrovaných ich veriteľmi, ktorým už došla trpezlivosť a rozhodli sa zverejniť obchodné praktiky dotyčnej osoby alebo spoločnosti na mieste, kde si môže aj širšia verejnosť overiť bonitu a “zvyky” daného subjektu.

Zverejnenie dlžníka týmto spôsobom Vám síce nemusí nevyhnutne pomôcť v procese vymáhania pohľadávky, ale pridanou hodnotou je v tomto prípade varovanie ďalších subjektov, prípadne možnosť nájsť ďalších veriteľov, s ktorými sa dá podeliť o náklady spojené s vymáhaním Vašich pohľadávok.

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť