zdroj: internet
Produktivita

Nezanedbávajte silu neverbálnej komunikácie!

Neverbálna komunikácia tvorí približne 80 % celkovej komunikácie. Napriek jej nepopierateľnému významu, mnohí zamestnávatelia podceňujú jej dosah na atmosféru v pracovnom prostredí. A pritom vhodné použitie giest, vzdialenosti alebo mimiky môže výrazne zvýšiť vašu autoritu a potvrdiť pozíciu leadra v pracovnom kolektíve. Aké sú teda najčastejšie prejavy neverbálnej komunikácie, ktoré vám otvoria dvere k úspechu?

Podanie ruky

Predstavuje takmer univerzálne gesto vyjadrujúce dohodu o vzájomnej spolupráci a rovnosti oboch strán. Väčšinou je práve podanie ruky prvotným kontaktom s potenciálnym zamestnancom. Bez slov si dokážete utvoriť mienku o kandidátovi, no pozor, platí to obojstranne! Silným stiskom vytvoríte predstavu sebavedomého a rozhodného leadra. Vyhnite sa tzv. „mŕtvej rybe“, ktorá vás zaradí do kategórie plachého a neistého zamestnávateľa.

Očný kontakt

Príliš intenzívny očný kontakt môže spôsobiť nedobrovoľné vystúpenie zamestnanca z jeho komfortnej zóny. Avšak jeho nedostatkom budete považovaný za osobu s nízkym sebavedomím. Vystihnite preto mieru medzi spomenutými extrémami a vytvorte harmóniu v pracovnom prostredí, kde sa nikto nebude cítiť ako pod neustálym sledovaním.

Tón hlasu

Príjemný a pozitívny hlas s primeranou dávkou sebavedomia pôsobí na podriadených jednoznačne úprimnejšie. Nikto neberie vážne zamestnávateľa s roztraseným, neistým hlasom. Rovnako zabudnite na vtieravý tón. Uvedomte si, že ste pre svojich podriadených autoritou a aj Váš hlas by mal signalizovať otvorenosť a ochotu poradiť alebo pomôcť.

Úprava zovňajška

Vhodne vybraný typ oblečenia dokonale dopĺňa Váš zovňajšok a vytvára dojem starostlivosti a dôkladnosti. Nejeden zamestnanec si pri pohľade na Váš upravený výzor pomyslí, že ak sa tak dôsledne viete postarať o seba, určite sú v správnych rukách aj oni.

Prelomte ľady úsmevom

Nie je nič jednoduchšie na uvoľnenie napätej situácie, ako je úsmev. Vďaka nemu ukážete všetkým vašu ľudskú stránku a zároveň prelomíte ľady v kolektíve. Veď nie nadarmo Stefan Garzyňski povedal, že úsmev a dobrá nálada sú známkou víťazstva nad osudom.

 

 

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť