Nezaradené

Office gymnastika – rozhýbte sa, aj za Vašim stolom!

user cover

Výskumy už dávno dokázali, že ak denne trávime veľa hodín v sedacej polohe, či už v práci alebo inde, má to značne nepriaznivé následky pre naše celkové zdravie, samozrejme najmä pre chrbticu. Okrem pravidelných pauzičiek od počítača, treba dbať aj na držanie tela a možno aj zakomponovať do svojich každodenných životov nejakú tú “office” gymnastiku. Nižšie nájdete tipy a triky na konkrétne cviky, ktoré môžte robiť bez toho aby Ste sa postavili od stola, ktoré ale zároveň môžu urobiť obrovský rozdiel vo Vašom zdraví.

 

1. Posílenie jadra

Seďte s vyrovnaným chrbtom na stoličke/kresle, s váhou rozloženou rovnomerne na oboch chodidlách.

Bez toho aby sa Vaša panva nakláňala a so stále vyrovnanou chrbticou, zdvihnite právu nohu zo zeme a pritiahnite ju k trupu. Vydržte tak niekoľko sekúnd a následne ju pomaly položte naspäť na zem. Opakujte z ľavou nohou. Dajte si dva sety po ôsmich opakovaniach pre každú nohu.

 

2. “Kreslový” cvik na triceps

Možno nie pre každého(ak Vás trápi, čo si myslia tí okolo Vás), ale výsledky rozhodne stoja za to. Chyťte sa oboma rukami opierok stoličky alebo kresla, vystrite nohy čo najviac dopredu a zveste sa zo stoličky/kresla dolu bez toho, aby ste sa zadkom dotkli zeme. V tejto polohe zotrvajte zhruba 20 sekúnd a následne sa plynulo vráťte naspať. Opakujte 5 krát.

 

3. Ponaťahovanie pektorálnych svalov

Prepliesť prsty, ruky za hlavu, lakte čo najviac dozadu a dva rázy poriadne odkašlať. Opakujte každých 30 minút.

 

4. Ponaťahovanie bokov v sede

Výborne ponaťahovanie, ktoré môžte spraviť niekoľkokrát za deň. Kým sedíte, prekrížte členok jednej nohy cez koleno druhej, posaďte sa s vyrovnanou chrbticou a jemne, pomaly sa nakloňte dopredu. Následne vystriedajte nohy a zopakujte.

 

5. Nezabúdajte na Vaše zápästia

Ak strávite veľa času písaním na počítači, je tu vysoké riziko syndrómu karpálneho tunela, ktorý vie byť veľmi nepríjemný a bolestivý. Jedným zo spôsobov ako sa voči nemu brániť, je zhruba raz za hodinu točiť zápästiami 10 krát v smere a 10 krát proti smeru hodinových ručičiek.

 

6. Pretiahnutie spinohumerálneho svalu chrbta

Ďalší office cvik spočíva v prepletení prstov na rukách a vzpažení takto spojených rúk nad hlavu s dlaňami smerujúcimi ku stropu. Následne sa nakloňte jemne a pomaly doľava a doprava, v každej polohe podržte zhruba 20 sekúnd a opakujte raz-dva krát za hodinu.

 

7. Ponaťahujte si chrbát veľkým “objatím”

Na uvoľnenie časti bolesti chrbta, nazhromaždenej niekoľko-hodinovým sedením, ktorú všetci dobre poznáme, sa skúste jednoducho sami seba objať! Ľavou rukou si chyťte pravú lopatku a pravou rukou tú ľavú a zhlboka dýchajte – mali by Ste cítiť uvoľňujúce sa svalstvo medzi Vašimi lopatkami.

 

8. Uvoľnite krk

Nezabudnite aj na Váš krk, táto oblasť trpí nesprávnym a najmä dlhým sedením najviac. Na to, aby Ste predišli stuhnutiu krčných svalov, bez natočenia trupu pozrite do ľava a prava a následne hore a dolu, až kým nepocítite jemné ťahanie. Snažte sa neotáčať hlavou ako takou, pretože toto môže narušiť malé kĺby v mieche

 

9. Na koniec poriadne vystrite nohy

Vystrite pred seba nohy so spojenými chodidlami, skúste nohy zdvihnúť čo najvyššie a následne ich poriadne natiahnuť, a to aj so špičkami nôh.

 

Ak sa budete držať týchto jednoduchých cvikov a pravidelne sa naťahovať, spravíte tým obrovskú službu Vašej chrbtici aj celkovému zdraviu ako takému. Takže smelo do toho!

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť