4
Rozhovory s používateľmi

Rozhovor pri káve s COFFEEINom

Sme nesmierne radi, že môžeme popri našej práci spoznať veľa zaujímavých ľudí a ich príbehy. K tým úspešným príbehom patrí určite slovenská pražiareň kávy COFFEEIN a e-shop Coffeein.sk, ktorí sa rozhodli ísť cestou praženia vlastnej kávy. Majiteľ a hlavný kávičkár Peter Szabó spolu s Romanom Kováčikom, ktorý rieši user experience desing e-shopu a používa miniFAKTÚRU, súhlasili s rozhovorom, ktorý Vám teraz veľmi radi prinášame.
 

Povedz nám niečo o Tvojom podnikaní a o Tebe. Ako si sa dostal k tomu, čo robíš?

Peter Szabó: Moja kávová cesta začala v lete roku 2011. Chcel som si otvoriť kaviareň a zároveň byť prevádzkarom a baristom. Keď som priebežne riešil veci okolo otvorenia a prevádzky kaviarne, tak som sa na mojom zozname dostal k bodu „káva“. V tom čase som o káve nevedel absolútne nič. Ani len základný rozdiel medzi Arabicou a Robustou. Nevedel som ani len definíciu espressa.

Ako plynul čas a ako som riešil veci okolo kaviarne, tak mi došlo, že nemám reálne predpoklady (finančné, ani skúsenosti) na prevádzkovanie kvalitnej kaviarne. Preto som od tohto nápadu upustil. Káva mi ale stále behala po rozume. Začal som preto čítať rôzne štúdie, blogy, knihy o káve. Musím povedať, že v roku 2011 na internete nebola ani len 1/5 z toho, čo je dnes. Všetky informácie sa hľadali ťažšie, a hlavne v angličtine. Dnes je situácia lepšia a o káve sa dá prečítať obrovské množstvo textu a článkov v našom jazyku. Napríklad aj na našom BLOGu.

Po pár mesiacoch učenia sa som sa rozhodol, že kávu začnem predávať. Najľahšie sa hľadal dodávateľ na rôzne talianske kávy. Takže som začal s predajom káv ako bola Lavazza, Italcafé, Pellini, Carraro a pod. E-shop Coffeein.sk, vo forme, v akej ho poznáte dnes, sa rodil veľmi, veľmi dlho. A celý náš príbeh si môžete prečítať tu.

 

Peter Szabó, majiteľ a hlavný kávičkár

 

Tvoja spoločnosť je už dnes zabehnutá a pomerne známa. Máš nejakú métu alebo cieľ, ktorý chceš dosiahnuť?

Peter Szabó: Hneď na začiatku som si povedal, že nechcem rásť donekonečna. Momentálne sme priamo v pražiarni v Šahách štyria. Môj bratranec je hlavný pražiar, moja žena rieši objednávky cez e-shop, máme brigádničku, ktorá pomáha baliť a ja riešim hlavne veľkoobchod. V Nitre a v Bratislave máme partnerské obchody COFFEEIN a pracujeme s 3 freelancermi. V tomto zložení vieme spraviť bez problémov mesačne 1500kg kávy. Takže toto číslo je naša méta, nad ktorú sa nechceme dostať. Tento biznis lifestyle, ktorý momentálne máme, mi vyhovuje a nechcem sa hnať za vyššími číslami. Teraz robíme mesačne 1000kg, takže ešte máme dosť priestoru na rast.

 

Aké sú najväčšie prekážky, s ktorými sa stretávaš pri svojom podnikaní?

Peter Szabó: Jedine moja naivita a viera v to, že každý má čisté úmysly :-) Toto platí pre veľkoobchod. Pri maloobchode je to skvelé a neskutočne ma motivuje a teší každý pozitívny ohlas zákazníkov.

 

Prečo si sa rozhodol pre miniFAKTÚRU? Čo sa ti na appke najviac páči?

Roman Kováčik: V minulosti som používal nejaké fakturačné riešenie od firmy Kros, no to bolo dosť ťažkopádne, a to nie iba preto, že to nebolo cloudové riešenie. Ale používala ho moja mamina, ktorá bola účtovníčka, a tak som sa „priživil”. Spomedzi cloudových fakturačných riešení som doteraz vyskúšal iDoklad, SuperFaktúra a miniFAKTÚRA. A najviac mi sadla práve miniFAKTÚRA – myslím to vážne, to nie je reklama. Spomedzi všetkých fakturačných riešení, čo som mal možnosť vyskúšať, mi totiž príde najjednoduchšia – v dobrom zmysle, samozrejme. Ja proste iba potrebujem vystaviť faktúru, ktorá aj nejako vyzerá, a bodka. Nepotrebujem žiadne ďalšie featury a služby navyše. Čím netvrdím, že ostatné fakturačné riešenia sú nejaké zlé, ale pre moje potreby mi najviac vyhovuje miniFAKTÚRA – nech to zakončíme diplomaticky.

 

Vystavuješ faktúry na webe alebo používaš skôr mobilnú aplikáciu?

Roman Kováčik: Rozhodne na webe. Ja som aplikáciám vo všeobecnosti doteraz neprišiel veľmi na chuť. Notebook/web je proste notebook/web. Neviem, pokojne to nazvime, že som „old school” :-) A ono to bude aj tým, že nemám smartfón, ani mi veľmi nechýba, a tablet používam iba v prípadoch, keď nemám možnosť použiť notebook.

 

A na koniec – čo by so odkázal tým, ktorí premýšľajú nad tým, začať s podnikaním.

Peter Szabó: Nečakať na nič a ísť si za svojím snom. Ak to človek robí poctivo, naozaj poctivo, nie „akože“, tak sa výsledky dostavia.

 

Ďakujeme za rozhovor

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť