Technológie

Tech Week: Dva patenty od Apple a obrovský skok dopredu pre nevidiacich uživateľov smartphonov

cover pre tehcnologie blog techweek

Tento týždeň sa mnohým z Vás budeme zdať zaujatí voči zariadeniam s Androidom, ale Apple dal do sveta dve zaujímavé správy, ktoré by mohli zase raz nanovo zamiešať karty mobilného svete. Okrem nových patentov od Apple, si taktiez predstavíme “prvý” mobilný telefón s podporou Braillovho písma.

Apple si dal zaregistrovať dva nové patenty(ako keby ich už nemali dosť), jedná sa o spôsob integrovania solárneho panelu do displaju smartphonov a nový druh displeju, ktorý “obaľuje” aj bočné strany smartphonu, čím dáva vývojárom možnosť pridávať virtuálne tlačidlá, ktoré by jedného dňa mohli nahradiť tie hardvérové. Poďme sa na nich pozrieť bližšie:

Solárne nabíjanie smartphonov – už čoskoro?

Na solárnych paneloch a ich spôsobe generovania elektrickej energie čerpaním slnečnej nie je v podstate nič nové, Apple ale prišiel s postupom, vďaka ktorému dokážu vytvoriť vrstvu pozostávajúcu zo solárneho panelu veľkosti smartphonu a dotykových senzorov. Patent je podobný postupu, ktorý bol už kedysi Applom registrovaný, ale doteraz nefungoval aj spoločne s dotykovým displejom. Nový postup by mohol znamenať dobíjanie našich obľúbených mobilov prechadzkou po slnku. Treba mať avšak na mysli, že množstvo generovanej energie z takého relatívne malého solárneho panelu, by nedokázalo(aspoň zatiaľ) udržať Váš smartphone zapnutý väčšne, ale ani pár hodín navyše bez potreby hľadania zásuvky alebo iného zdroju napájania poteší, všakže?

Displej aj po bokoch Vášho Iphonu

Niekomu sa to môže zdať zbytočné – displej ledva 1cm “široký” a po stranách Vášho Iphonu. Keď sa ale začneme bližšie zamýšľať nad možnosťami, ktoré táto technológia ponúka, rýchlo zistíme, ako praktické by bolo, nemať žiadne fyzické, pevné tlačidlá na ovládanie hlasitosti, kamery a jej rozličných funkcií, prepínania normálneho a tichého režimu. Jednak sú tieto tlačidlá medzí prvými komponentami, ktoré na smartphonoch obyčajne vypovedajú poslušnosť a po druhé sú pevne dané a ich funkcionalita nie je príliš variabilná. S displejom po bokoch, by vývojári mohli pridať takýchto tlačidiel omnoho viac, pretože plocha by sa sama prispôsobovala tomu, čo práve uživateľ s daným mobilom robí. Niektoré aplikácie by dokonca mohli mať vďaka “širšej ploche” aj rozšírené použitie ako napríklad prídavné funkcie kalkulačky a pod.

OwnFone – “prvý” mobilný telefón s podporou Braillovho písma

Mnohé spoločnosti sa za posledné roky už hrali s dizajnami tzv. “Braille mobilov”, avšak zatiaľ, čo ostatné návrhy ostávajú iba vo vývojových strediskách, firma OwnFone je podľa všetkého prvá, ktorá so svojim dizajnom ide aj reálne n trh.

OwnFone

Najnovšie si môžu uživatelia na svoj OwnFone pridať dve alebo štyri špeciálne Braillové tlačidlá pre rýchlu vytočenie čísiel rodiny a priateľov. Taktiež je tu možnosť vybrať si tlačidlo núdzových služieb, ktoré sa aktivuje až po 3 stlačeniach. Cieľová skupina OwnFonov sú typicky seniori a deti. Zariadenie sa predáva na objednávku a má 3D tlačenú klávesnicu vytvorenú špecificky podľa výberu uživateľa. Celý mobil má veľkosť bankomatovej karty a uživatelia si môžu vybrať zo zbierky prevedení zadnej časti mobilu a taktiež zo škály niekoľkých farieb. Ako bonus má mať Ownfone ešte aj extra dlhú výdrž batérie, sľubujúc, že dokáže vydržať celý jeden rok v tzv. standby režime.

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť