Technológie

Tech Week: Scio, Cue a Quitbit – 3 šikovné gadgety pre jednoduchší život

cover pre tehcnologie blog techweek

V tohto týždňovom Tech – Weeku zaostríme naše pohľady na rôzne šikovné gadgety, ktoré sú nielen veľmi praktické, ale ešte sa Vám zmestia aj do dlane.

Scio – miniatúrny Google fyzického sveta do Vášho vrecka

Jedného dňa budete googliť fyzický svet s takýmto skenerom. Dnes môžete naťukať do Googlu slovo “pomaranče” a samozrejme dostanete kopu výsledkov, ale nemôžete vygoogliť pomaranč na Vašom stole. Môžete zadať do Googlu názov Vaších liekov, ale nie tabletky, ktorú nájdete na spodku kabelky. Startup z Tel Avivu s názvom Consumer Physis by toto chcel zmeniť.

Vyvinuli miniatúrny skener s veľkosťou priemerného USB kľúča, ktorý dokáže určiť molekulárnu stavbu predmetov ako jedlo alebo liekov. Vysiela malý pruh svetla, ktorým namierite na daný predmet a všetko ostatné už zariadi vstavaná IR spectroscopia na blízku, ktorá Vám povie o aký kus ovocia sa jedna(a či je ešte čerstvé), prípadne názov tabletky vypadnutej z krabičky. Táto technológia sa už roky používa vo vedeckých prostrediach, ale Consumer Physics sa podarilo ju natoľko zmenšiť, aby bola využiteľná aj v komerčnom sektore, čo by mohlo mať veľké dopady na naše každodenné životy.

 

Cue – medické laboratórium pre Vašu domácnosť

Startup zo San Diega bol založený už v roku 2009, keď svet obiehali poplašné správy o prasacej chrípke. Z veľmi slušným fundovaním vo výške 1 milióna USD od nezverejneného investora stavia hybridný elektro-chemicko-mechanický prístroj, ktorý umožni ľudom merať svoje zdravie na molekulárnej úrovni a to bez nutnosti vôbec niekam chodiť. Spoločne s prepojením na aplikáciu vo Vašom smartphone máte doma vlastné laboratórium, pomocou ktorého dokážete merať niekoľko rozličných ukazovateľov a následne podľa potreby prispôsobiť svoju životosprávu.

 Vzorky, z ktorých Cue dokáže brať a spracovať dáta – buď krv, sliny alebo nosné výtery sú vkladané do prístroja na zberných paličkách zasunutých do rozličných vložiek, podľa toho aký typ analýzy uživateľ požaduje. Cue dokáže trackovať príznaky chrípky alebo zápalu, hladiny testostéronu a vitamínu D a dokonca merať Vašu plodnosť. Táto technológia v podstate premiena biologickú vzorku na elektrický signál alebo digitálny výsledok, čo je základom pre elektrochémiu a jej budúce využitia. Časom by zakladatelia startupu chceli samozrejme pridať oveľa viac možností zdravotnej analýzy, avšak čo presne chystajú ešte prezradiť nechcú.

 

Quitbit – že by konečne efektívny spôsob ako skoncovať s fajčením?

Nová kampaň na Kickstartery s názvom Quitbit zobrala tie isté princípy monitorovania, ktoré obsahujú fitness trackery, ale pre úplne iné použitie, totiž na trackovanie a prípadne obmedzenie/skončenie s fajčením. Ide o zapaľovač, ktorý obsahuje indukčnú cievku, podobnú tej v zapaľovačoch v autách. Každé zapálenie cigarety si Quitbit zapamätá a následne Vám ponúkne celú škálu dát, ktoré môžu prispieť k prehľadu o Vašom fajčení.

Uživatelia si môžu pozrieť koľko cigariet vyfajčili za určitý čas, prípadne koľko času prešlo od posledného zapálenia. Quitbit ma taktiež funkciu určenú pre zadanie toho, že zapalujete cigaretu niekomu inému a tak sú Vaše návyky presne monitorované.

Dáta, ktoré sú uživateľom dostupné vďaka Quitbitu, by mohli byť práve to postrčenie k úplnemu seknutiu s fajčením.

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť