Produktivita

Zvýšte svoju dennú produktivitu

blog produktivita 5 tipov sk

Všetci poznáme články, ktoré nám sľubujú užasne produktívny deň. Stačí vstať o 5, ísť si zabehať a po návrate domov si dať “výdatné” raňajky v podobe hemendexu a šálky kávy, bez ktorej väčšina z nás nedokáže začať ráno fungovať. Všetko je to pekné, ak sa nám chce každý deň vstávať o takej hriešnej hodine, ale čo tak pár reálnejších tipov a trikov, ktoré sa dajú omnoho lepšie implementovať do Vášho každodenného harmonogramu a nevyžadujú škúlenie zlepenými očami na budík, resp. spochybňovanie Vášho minulo-večerného rozhodnutia nastaviť si ho na 5 ráno?

1. Naplánujte si deň – ale NAOZAJ

Niekomu vyhovuje robiť si plány na ďalší deň v predošlý večer, niekomu zase hneď ako vstane. Nech už patríte k jednej alebo  druhej skupine, plánujte, plánujte, plánujte! Každý deň na Vašu myseľ útočia tisíce vnemov, myšlienok a rozptýlení a človek sa v tom dokáže veľmi ľahko stratiť a zabudnúť na nejakú tú “maličkosť”, veľakrát iba preto, že si ju nezapísal. Každý máme vo vačku mobil s jednou so stovky aplikácii na zapisovanie poznámok, len ich treba využiť. Je neskutočne uspokojúce si priebežne cez deň “odfajkávať” hotové úlohy/zadania a večer viete presne, ako moc produktívny deň Ste naozaj mali a či Vám prípadne nezostávajú nejaké resty na ďalší deň.  

2. Dávajte si často pauzu

Toto platí hlavne pre všetkých, ktorí majú sedavé zamestnanie niekde za počítačom. Každu možnosť sa postaviť a trochu sa prejsť po miestnosti, ktorú máte treba využiť, Váš chrbát Vám bude nekonečne vdačný, nehovoriac o tom, že časté krátke pauzy robia zázraky pre Vašu koncentráciu.

3. Nenechajte sa odradiť inými ľudmi

V ceste všetkým našim úspechom a produktivite stojí skupina tzv. “Negatívcov”, ľudí, ktorí Vás za každú cenu ťahajú dole svojim bezradným, zúfalým prístupom k životu. Dokážu svojimi rečami o nespravodlivosti sveta zahubiť nejeden úsmev a nikdy nie sú úplne spokojní. Snažte sa týmto ľudom vyhýbať alebo aspoň obmedziť čas s nimi strávený na minimum. Ak ide o klienta alebo nadriadeného, tak to samozrejme nie je také jednoduché, v tom prípade sa snažte po takomto kontakte o návrat do nejakého výrazne pozitívneho prostredia kde zase načerpáte ten správny druh energie. Ak ste jedným z “Negatívcov”, tak sa vzchopte a vymyslite niečo produktívne s Vašim životom alebo aspoň nesťahujte ľudí okolo seba dole!

4. Dávajte si odmeny

Každému sa robí lepšie, ak vie že ho na konci danej úlohy čaká nejaká odmena. Aj keď je to odmena sama od seba. Nehovorím, že si po odfajknutí každej maličkosti na Vašom dnešnom zozname máte ísť kúpiť nový mobil, to by Vám ten nový produktívny prístup moc dlho nevydržal, nehovoriac o Vašej peňaženke. Ide o malé veci, ako niečo špeciálne na večeru alebo obľúbený seriál, jednoducho hocičo, hmotné aj nehmotné, čo Váša myseľ vyhodnotí ako dostatočné pozitívnu vec, na ktorú sa môžte tešiť celú dobu, popritom ako pracujete na Vašej úlohe.

5. PRO TIP – keď všetko zlyhá a neviete sa donútiť

Poznáte to: celý deň pred sebou, na zozname niekoľko jasných cieľov, máta čas, máte správne prostredie, vymysleli Ste si odmenu, ale aj tak sa Vám za svet nechce do ničoho pustiť. Hľadáte výhovorky, skratky alebo naopak obchádzky(všetci dobre poznáme tu náhlu potrebu spraviť jarné upratovanie bytu, keď je v skutočnosti potrebné spraviť niečo úplne iné), jednoducho nie a nie začať. Príčina tejto snahy, venovať sa hocičomu inému tkvie väčšinou v tom, že daná úloha, pred ktorou sa tak vehementne skrývame(často si dokonca uvedomujúc, že sa skrývame iba sami pred sebou) je buď príliš časovo náročná alebo príliš náročná samotným úkonom, ak ide o niečo pri čom treba naozaj rozmýšľať. Zadajte si presne ohraničený časový úsek, v ktorom sa budete venovať IBA danej úlohe, odhliadnúc od toho, či ju za ten čas dokončíte alebo nie. snažte sa za tu dobu spraviť jednoducho čo najviac.

Táto technika je až prekvapivo efektívna. Ak viete, že za 20 alebo 30 minút už nebudete musieť na tejto úlohe pracovať , oveľa jednoduchšie sa Vám začne a pravdepodobne zostanete na nej robiť aj dlhšie ako daný časový úsek. V každom prípade bude Vaša koncentrácia v danom časovom úseku omnoho vyššia a sami zostanete možno prekvapení ako veľa sa dá za taký “krátky” čas stihnúť.

 

Predošlý príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa Vám taktiež páčiť